NESCAC Announces Winter All-Academic, All-Sportsmanship Teams

NESCAC Announces Winter All-Academic, All-Sportsmanship Teams

BRUNSWICK, Maine – Ninety-six athletes have earned All-Academic and All-Sportsmanship recognition in honors announced by the New England Small College Athletic Conference this week.

Eighty-eight Polar Bears garnered Academic All-NESCAC awards, recognizing students who have reached sophomore academic standing with a cumulative grade point average of at least 3.50. Eight more were named NESCAC All-Sportsmanship recipients, honoring student-athletes from each varsity sport who have demonstrated outstanding dedication to sportsmanship.

The full list of recipients is available below.

NESCAC All-Sportsmanship    
Clio Bersani Women's Squash So. Sai Kung, Hong Kong
Stephen Ferraro Men's Basketball Sr. New Providence, R.I.
Killian Dickson Men's Swimming and Diving Sr. Princeton, Mass. 
Julianna Kiley Women's Swimming and Diving Sr. Jamaica Plain, Mass. 
Katie Leininger Women's Ice Hockey Sr. Newtown, Pa. 
Ronnie Lestan Men's Ice Hockey Sr. Walpole, Mass.
Tyler Shonrock Men's Squash Sr. Bryn Mawr, Pa. 
Olivia Ware Women's Basketball Sr.  Westwood, Mass. 
       
NESCAC All-Academic      
Catherine Adams Women's Squash So. London, England
Emma Adrain Women's Ice Hockey Jr. Warwick, R.I.
Fiona Ahearne Women's Nordic Skiing Sr. Freeport, Maine
Audrey Aitelli Women's Swimming and Diving Sr. Walnut Creek, Calif.
Jean-Baptiste Andre Men's Swimming and Diving Sr. Short Hills, N.J.
Jacob Baltaytis Men's Swimming and Diving Jr. Tenafly, N.J.
Anna Barnes Women's Indoor Track Sr. Vershire, Vt.
Emma Beane Women's Indoor Track Sr. Hamilton, Mass.
Clio Bersani Women's Squash So. Sai Kung, Hong Kong
Cameron Berube Men's Ice Hockey So. Haverhill, Mass.
Jack Bliss Men's Ice Hockey Jr. Chelmsford, Mass.
Allison Britt Women's Ice Hockey So. Arlington, Mass.
Pete Bull Men's Indoor Track Sr. Walnut Creek, Calif.
Delaney Bullock Women's Indoor Track So. Newfane, Vt.
Callie Burkhart Women's Squash Jr. Wayne, Pa.
Christian Capello Men's Ice Hockey Sr. Wellesley, Mass.
Aryeh Carmi Men's Swimming and Diving So. Beachwood, Ohio
Cameron Chertavian Men's Swimming and Diving Sr. Cambridge, Mass.
Drew Clark Men's Squash Sr. Berwyn, Pa.
Dorian Cohen Women's Basketball Jr. Wellesley, Mass.
Huma Dadachanji Men's Indoor Track Sr. Lafayette, Calif.
Cecilia de Havenon Women's Swimming and Diving Jr. East Hampton, N.Y.
Michael Dean Men's Indoor Track So. Hatfield, Mass.
Shannon Delaney Women's Indoor Track Sr. Medfield, Mass.
Carly Dickson Women's Swimming and Diving So. Princeton, Mass.
Killian Dickson Men's Swimming and Diving Sr. Princeton, Mass.
Vincent Dong Men's Indoor Track Jr. Weston, Mass.
Jimmy Duffy Men's Ice Hockey So. Canton, Mass.
Thomas Dunleavy Men's Ice Hockey Sr. Darien, Conn.
Morgan Edwards Men's Basketball So. Frostburg, Md. 
Katherine Fosburgh Women's Swimming and Diving So. Winchester, Mass.
Nell Fusco Women's Ice Hockey Jr. Winchester, Mass.
Libby Gardner Women's Indoor Track Jr. Dover, Mass.
Pat Geary Men's Ice Hockey Sr. Libertyville, Ill.
Christian Gostout Men's Nordic Skiing Sr. Rochester, Minn.
Sam Grad Men's Basketball Jr. Boulder, Colo.
Sam Halpert Men's Squash Sr. Washington, D.C.
Maggie Hanson Women's Indoor Track Sr. Rhinebeck, N.Y.
Maddie Hasson Women's Basketball Sr. South Portland, Maine
Erin Hollenbaugh Women's Indoor Track Sr. Summit, N.J.
John Hood Men's Indoor Track So. Charlotte, N.C.
Melissa Horan Women's Squash So. Berwyn, Pa.
Lily Johnston Women's Nordic Skiing Sr. Pownal, Maine
Serena Jonas Women's Indoor Track So. Lutz, Fla.
Angelina Joyce Women's Ice Hockey So. Newtown, Mass.
Atticus Kangas Men's Swimming and Diving So. Hanover, N.H.
Sela Kay Women's Basketball So. Los Angeles, Calif.
Elliot Ketchel Men's Nordic Skiing Jr. Warren, Vt. 
Julianna Kiley Women's Swimming and Diving Sr. Jamaica Plain, Mass.
Gillian King Women's Indoor Track So. Lake Forest, Ill.
Mary Laurita Women's Swimming and Diving Jr. Mendham, N.J.
Carey Lee Women's Indoor Track So. Skowhegan, Maine
Gannon Leech Men's Squash Jr. Pittsburgh, Pa.
Katie Leininger Women's Ice Hockey Sr. Newtown, Pa.
Ronny Lestan Men's Ice Hockey Sr. Walpole, Mass.
Joanna Lin Women's Indoor Track So. Arcadia, Calif.
Anne McKee Women's Indoor Track Sr. Hallowell, Maine
John Milligan Men's Squash So. Charlottesville, Va.
Garrett Mitman Men's Basketball So. Mequon, Wis.
Kate Moynihan Women's Swimming and Diving So. East Longmeadow, Mass.
Clare Murphy Women's Indoor Track Sr. Short Hills, N.J.
Keenan Murray Men's Ice Hockey Jr. Pittsburgh, Pa.
Russell O'Brien Men's Nordic Skiing Sr. Madison, Wis.
Luca Ostertag-Hill Men's Indoor Track Sr. Portland, Ore.
Griffin Ott Men's Indoor Track So. Darien, Conn.
Caleb Perez Men's Ice Hockey Sr. Loudonville, N.Y.
Lydia Pitts Women's Indoor Track So. New Haven, Vt.
Chelsea Puckett Women's Indoor Track So. Dallas, Texas
Travis Rase Men's Squash Sr. Denver, Colo.
Graham Rutledge Men's Ice Hockey So. Halifax, Nova Scotia
Wren Sablich Women's Swimming and Diving So. Phoenixville, Pa.
Stephanie Schiavoni Women's Indoor Track So. Southampton, N.Y.
Harry Sherman Men's Ice Hockey Jr. Boston, Mass.
Caroline Shipley Women's Indoor Track Sr. Andover, Mass.
Shane Smolenski Men's Indoor Track So. Winwood, Pa.
Kyle St. Denis Men's Ice Hockey Jr. Katonah, N.Y.
Gabriel Sylvan Men's Indoor Track So. Geneva, Switzerland
JJ Taube Women's Ice Hockey Jr. Hanover, N.H.
Katharine Toll Women's Indoor Track Sr. Harvard, Mass.
Claire Traum Women's Indoor Track Jr. Palo Alto, Calif.
Steven Upton Men's Indoor Track Sr. Amherst, N.H.
Collin van der Veen Men's Ice Hockey Jr. Duxbury, Mass.
Angela Wallace Women's Indoor Track So. Sharon, Mass.
William Watson Men's Nordic Skiing Sr. Livingston, Mont. 
Elly Whitmore Women's Ice Hockey So. Anchorage, Alaska
Ryan Winn Men's Ice Hockey Jr. Rochester, N.Y.
Claire Wolff Women's Indoor Track Jr. McLean, Va.
Justin Yang Men's Swimming and Diving So. Montville, N.J.